България Север, Региони

Втори сме по култура, икономическо и социално развитие в страната

снимка: Борис Петков, фоторепортер „Габрово Нюз“

По икономическо и по социално развитие област Габрово се позиционира на второ място в страната след столицата. Това сочат последните данни на Института за пазарна икономика, съобщават от Община Габрово.

В проучването Габрово като област е на пето място по най-висок БВП на човек от населението, доходите на населението изпреварват средните стойности за страната, а заплатите се повишават устойчиво. За пета поредна година общините в областта усвояват най-много европейски средства на човек от населението.

Габрово е сред областите със сравнително добро развитие на електронното правителство и предоставянето на административни услуги на „едно гише”, а общинските администрации в областта получават относително високи оценки за прозрачност.

Бързо се влошава демографската ситуация в областта. Показателите за образование и здравеопазване показват сравнително добро състояние на тези сектори в областта. Натовареността на съдиите е сравнително ниска, което вероятно допринася за бързото правораздаване. Разкриваемостта на престъпленията е по-висока от средната за страната.

Посещенията в кината, театрите, музеите и библиотеките в областта поставят Габрово на второ място в страната по интензивност на културния живот веднага след столицата. Като цяло Габрово се нарежда на второ място в страната по интензивност на културния живот веднага след столицата.

И през 2015 г. Габрово е сред областите с най-висока икономическа активност на трудоспособното население – 73,0% при 69,3% за страната. След четиригодишен ръст на заетостта коефициентът на заетост в Габрово достига 67,4% (при 62,9% за страната), което е третият най-висок коефициент на заетост в страната след тези на столицата и на област Варна. Благоприятните тенденции на пазара на труда в областта се допълват и от намаляваща безработица. През 2015 г. коефициентът на безработица в областта намалява до 7,5% при 9,1% за страната.

regionalni-profili-ipi-2016-6Дялът на трудоспособното население с висше образование в областта е близък до този в страната (26,8% при 27,5% в страната), но делът на населението с основно и по-ниско образование е значително под средния за страната (11,3% при 18,1% за страната) през 2015 г., което донякъде обяснява високите нива на икономическа активност и заетост.

Зрелостниците в областта се представят сравнително добре на матурите по БЕЛ през 2016 г. Габрово е сред областите със сравнително малък дял на слабите оценки. Средният успех намалява, но остава близо до този за страната.

Габрово е една от малкото области, в които студентите се увеличават през последните няколко години. През 2015 г. те достигат 6612, или 57 студенти на 1000 души от населението при 36 на 1000 души за страната.

Сравнително ниските местни данъци и такси в общините в Габрово нареждат областта сред тези с най-благоприятен данъчен климат.

През 2016 г. община Севлиево повишава ставките и на четирите разглеждани данъка, а община Габрово – на данъка върху превозните средства и леките автомобили (с мощност 74–110 kW).

Таксата за битови отпадъци за нежилищните имоти на юридическите лица не се променя и средната стойност в областта остава двойно по-ниска от средната за страната. Значително по-ниски са и ставките за годишния патентен данък за търговия на дребно.

През 2015 г. областта отново е на първо място по брой посещения в музеите на 1000 души от населението – близо 350 000, или 2979 на 1000 души от населението при 664 на 1000 души в страната. Театрите в областта също успяват да привлекат повече хора от средните стойности за страната. През 2015 г. са отчетени 43 000 посещения, или 370 на 1000 души от населението при 302 за страната.

През 2015 г. посещенията в библиотеките в областта нарастват и Габрово изпреварва останалата част от страната по брой на посещенията спрямо населението. Посещенията в кината в областта нарастват до 379 на 1000 души, но все още остават 2 пъти по-ниски от средните за страната. Като цяло Габрово се нарежда на второ място в страната по интензивност на културния живот веднага след столицата.

Най-ниска е оценката на демографското състояние на областта. Габрово се превръща в областта с най-висок коефициент на възрастова зависимост като отношение на населението на 65 и повече години към населението на 0–14 години. През 2015 г. той достига 242,1% при 146,4% за страната.

Коефициентът на естествен прираст намалява до –12,5‰, което е двойно по-ниско от средния за страната (–6,2‰). Габрово е и сред областите с най-нисък механичен прираст – през 2015 г. той достига до –5,5‰.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730