В обектива

НАСА праща астронавти на Луната


Американската космическа агенция обяви, че проучва възможността да ускори първия пилотиран полет с капсулата „Орион“, за който е предвидено пътуване около Луната.

Първият полет на „Орион“ е насрочен за 2018 г. , като засега е без екипаж. Астронавти трябваше да летят с капсулата чак във втората мисия, предвидена след 2021 г., която се очаква да продължи осем дена.

Инструкцията на администрацията на Доналд Тръмп е първата, която насочва към плановете за работата на НАСА, пише Ройтерс. По време на управлението на Барак Обама американската космическа агенция работеше върху тежкотоварната ракета SLS и кораба „Орион“ с цел да изпрати астронавти към астероид в средата на 20-те години, след което да бъде организирана пилотирана експедиция до Марс през 30-те години.

Искането да бъдат проучените възможности за по-ранен пилотиран полет насочва към ускоряване на процеса и завръщане на хора на Луната.

Представители на НАСА казаха, че не се чувстват задължени първият полет на „Орион“ да е с екипаж. Според Бил Герщенмайер, който е директор на НАСА за човешките полети, искането за подобно проучване за приложимост е насърчаващо.

Проучването ще продължи около месец. Инженерите оценяват промените в хардуера, графика, допълнителните средства и рисковете от това на първия полет на ракетата SLS, която е около четири пъти по-мощна от сегашните, да има двама души екипаж в капсулата „Орион“. Мисията ще е до Луната и обратно, подобна на …