България Север

Изводите от „Форум – художествено образование и култура” ще залегнат в Националната културна стратегия


Добрин Атанасов, представител на Център за неформално образование и културна дейност АЛОС, е организатор на събитието „Форум – художествено образование и култура”, което се проведе в ЕМО „Етър”. В него участваха специалисти в различни области, като целта е проблемите на специализираните училища да бъдат разгледани от различни гледни точки.

Форумът е посветен на проблемите и потенциала на художественото образование в България. Идеята е да се създаде една обща визия. Във „Форум – художествено образование и култура” участват изкуствоведи, културолози, музейни специалисти, представители на образователните среди.

Добрин Атанасов припомни, че в момента се подготвя Национална културна стратегия и образованието в сферата на изкуствата би трябвало да е част от нея.

„Искаме да дадем базова визия, от която да се идентифицират проблемите и посоките. Неразбирането на спецификата на художественото образование е важен проблем. В много отношения решенията се вземат от хора, които не са специалисти, а се пропуска да бъдат попитани специалистите от какво има нужда системата.”


Училищата по изкуствата и културата са към Министерство на културата и имат сериозна традиция и потенциал. Демографските проблеми обаче оказват влияние и тук. В останалите училища се лансират специалности, които са атрактивни, но в по-далечен план създават проблеми. В тях няма специалисти с познанията на преподавателите в училищата по изкуствата, където пък се появява дефицит на ученици. В Смолян имаме загуба на специалността текстил, а това може да доведе до директна загуба на нематериално културно наследство.

Има и друга тенденция, която задълбочава проблема. Музикалните училища започват за откриват художествени паралелки. Това до голяма степен „обезкървява” художествените училища.

Училището в Трявна е създадено на регионален принцип – на базата на традициите на населението там. В него кандидатстват ученици от цялата страна. Когато в Плевен, Русе и Варна музикалните училища открият художествени паралелки, родителите от тези градове предпочитат да ги запишат в тях. Липсата на целенасочена политика създава допълнителни проблеми.

Докладите на лекторите ще бъдат представени в онлайн-издание и ще са достъпни за всеки. Изводите и препоръките ще бъдат изпратени до Министерство на културата, за да бъдат взети под внимание при изготвянето на Националната културна стратегия.


Следете ни и във Фейсбук на:

http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Материалът Изводите от „Форум – художествено образование и култура” ще залегнат в Националната културна стратегия е публикуван за пръв път на Gabrovo News.