Арт Новини

Изложба на израелски фотограф в Цар-Симеоновата градина

Изложба на израелски фотограф в Цар-Симеоновата градина

Фондация „Аракс“ – Пловдив кани фотоизложба „Арцах – изгубен в мира“, на фотографа Гилад Саде, Израел. Откриването е на 5 май 2021 г. от 19,00 часа в Цар-Симеоновата градина, до фонтана на Деметра. Това е първото от поредицата културни събития в рамките на IV-тия международен фестивал „Здравей, Армения“, съобщи Мариам Гарабедян, председател на УС на НПО-то.

Гилад Саде е странстващ фотограф документалист и кинематограф, израстнал на Западния бряг, една от областите с най-голямо насилие в израелско-палестинския конфликт. Интересът му към фотографията е от 2007 г., когато започва да документира своя опит като член на екстремисткото Хилтоп младежко движение. Сложностите в израелско-палестинския конфликт, които той преживява, променят светогледа му. Освободен от илюзии, напуска движението и страната си.

Гилад се фокусира върху повдигане на човешката осъзнатост и права по целия свят. Документирал е живота в Израел и Палестина, пост комунистическо Косово, Нагорни Карабах, Приднестровието, Абхазия, Босна Херцеговина, Република Сръбска, Албания, Украйна, Румъния, Сърбия.

Гилад живее известно време в Нагорни Карабах и от 2015 г. снима и слуша истории на етнически арменци, които живеят там. Когато започва войната през 2020 г. той е от първите журналисти на терен и остава няколко месеца след войната в региона отразявайки последствията от войната.

Творбите на Гилад могат да се проследят в  Instagram и twitter  @sadegilad. Новата му фото книга може да разгледате на website:  giladsade.com.

Авторът сам споделя: „Тази фотоизложба ще Ви отведе в неповторима земя, в която живеят горди етнически арменци, населявали я повече от 3000 г. Земя с изключителна култура, с огромен потенциал, известна на малцина, мистериозна за останалата част от света. Регионът Хадрут в автономията на Нагорни Карабах разказва най-интересната история в разпадналия се Съветски съюз.

Разположена между империи, преживели монголското, персийското, турското нашествие и съветския период, черната планинска градина е разполовена в края на Кавказките планини.

Комплексът от църкви и манастири в региона са построени по върховете на планината и в долините около селищата. Всички са ползвани като верига за комуникация и защита в планината, която практически не може да се прекоси.

Снимките илюстрират историята на арменците и църквите. Фотографията на църквата Гадарованк в южен Нагорни Карабах е от район превзет от Азърбайджан по време на войната в Нагорни Карабах през 2020 г.

Планината Хадрут е горда като хората, загубили домовете и наследството си през войната. Това е една от най-забравените дестинации в света.“

 

800×600

Normal
0

21

false
false
false

BG
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Нормална таблица“;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:““;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:“Calibri“,“sans-serif“;}