xOld 2, България Север, Общество

“Галъп”: БСП – 21.7%, ГЕРБ – 17.5%, Реформаторският блок – 7%

Parvan_SimeonovАко изборите бяха днес, БСП щеше да е първа политическа сила. Левицата консолидира електората си и събира 21.7 на сто подкрепа. За ГЕРБ биха пуснали своята бюлетина 17.5 на сто от запитаните. Това сочат данните от редовното проучване на „Галъп интернешънъл”, правено в периода 1-8 август. Проведено е сред 1013 души на възраст над 18 години, информираха от Аргументи БГ.

Първан Симеонов, директор в “Галъп”, коментира на брифинг, че при евентуални избори партията на Борисов би събрала по-голяма подкрепа. Спадът на доверието в ГЕРБ се дължи най-вече на ролята ѝ на опозиция и лошото състояние, в което се намира самата партия.

Според изследването трети остават ДПС – с 6 на сто подкрепа. Реформаторският блок също се радва на добри перспективи – около 7 на сто.

40 процента от анкетираните смятат, че правителството на Пламен Орешарски трябва да подаде оставка. 38 на сто пък са на мнение, че това не трябва да се случва.

Към настоящия момент не се вижда и особена политическа алтернатива е основният извод на „Галъп”.

44 на сто от анкетираните подкрепят протестите срещу кабинета, докато 42 на сто – не. 14% не могат да преценят. Едва 8 процента от запитаните са били част от антиправителствените демонстрации, а 30 на сто биха се включили.

Избори преди края на мандата.

Според изследването 15 процента от запитаните смятат, че избори трябва да има веднага, 17 на сто – до 6 месеца, 19 процента смятат, че ново правителство трябва да се избере на евроизборите през май догодина.

Най-много – 24% преценят, че това трябва да стане след изтичането на мандата на кабинета. Постепенно и сигурно обаче се затвърждава, че избори трябва има преди изтичането на мандата.

Първан Симеонов коментира още, че данните са „летни”, които потвърждават изводите от юлското изследване на агенцията. Съществуват две отчетливи и противопоставени обществени позиции, и те не водят до нови изводи.

Не се вижда политическа алтернатива, няма субекти, които да събират отчетлива подкрепа. Според агенцията се наблюдава паритет между двете основни политически сили, като левицата е с по-мобилизиран електорат.

„Не се очертава нов играч, който да акумулира шеметна подкрепа”, обясни Първан Симеонов, като допълни, че Реформаторският блок има шанс да събере гласове. По негови думи има ниша и за нов десен проект, както и за нов “месия”.

Според Първан Симеонов е възможно да има преливане на гласове от ГЕРБ към реформаторите. Много е трудно да се каже дали това е механичен сбор от електоралния запас на партиите в блока, обясни от своя страна Димитър Ганев.

По неговите думи пред блока седят много въпроси и не се знае дали тази подкрепа би се пренесла в реална изборна ситуация. Тези цифри не отразяват обаче присъединяването на БЗНС и СДС към блока. “Атака” пада под 4 на сто – 2.4 на сто. НФСБ се радва на същата подкрепа.

Станишев изпреварва Борисов по харесване.

Еврокомисарят Кристалина Георгиева продължава да е най-одобряваната политическа фигура в страната – 46 на сто. Традиционно най-голямо доверие будят фигури, които са в страни от текущия политически дебат. След Георгиева остава кметът на София Йорданка Фандъкова, а след това – президентът Росен Плевнелиев с 37 на сто. Нивата на недоверие обаче се качват при него.

По-голяма част от респондентите в това проучване са отговорили, че смятат, че държавният глава не действа безпристрастно, обясни още Първан Симеонов.

Премиерът Пламен Орешарски е шести по доверие с 31 на сто подкрепа – веднага след омбудсмана Константин Пенчев, който също е с толкова.

Председателят на БСП Сергей Станишев пък е най-одобряваният политически лидер с подкрепа от 26 на сто. Георги Първанов обаче продължава да се ползва с по-широка обществена подкрепа – 35 на сто.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов събира 20 на сто подкрепа. Сред привържениците на ГЕРБ расте негативното настроение към зам.-председателя на партията Цветан Цветанов.

Според Първан Симеонов и Цветанов, и Борисов, вече се приемат като партийни фигури, а Бойко Борисов вече не се радва на предишните нива на подкрепа.

Сравнението с Виденовото време е некоректно, обясни Симеонов. По негови думи автоматичното сравнение е невъзможно, защото тогава негативното настроение е достигало истерични нива.

Тревожността е висока, картината е напрегната, в политическа криза сме, а хората са си подготвили нещата да стоят зле, каза още Симеонов.

По думите на Димитър Ганев обаче през есента ще може да се очертае по-ярка картина на политическата ситуация.

Едва 19 на сто от хората смятат, че нещата у нас отиват към по-добро. 69 на сто смятат, че ситуацията в България върви към по-зле.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730