България Север, Общество

Наш представител на Журналистическия събор в столицата

снимка: СБЖ

снимка: СБЖ

Тотка Полякова, председател на Дружеството на журналистите в Габрово от 27 години, член на Контролния съвет на Съюза на Българските журналисти, ще участва в Журналистическия събор на 18 юни от 19.00 ч. в Театър „София”. Входът за събитието е с покани.

Съборът е кулминацията на инициативите, посветени на 170-ата годишнина от началото на българската журналистика и 120-тата годишнина от създаването на организираното журналистическо движение в България. Честванията преминават под патронажа на ЮНЕСКО.

Габровското журналистическо дружество, чиито основи са поставени още в началото на 19 век и през последните 60 години не е прекратявало дейността си. Днес има 47 членове, почти половината от които са работещи хора. По-малко от половината от тях упражняват журналистическа професия, но в своята творческа и професионална изява остават верни на призванието си.

По повод юбилейните чествания габровското дружество ще организира журналистически пикник, под надслов „Трябва ли да тръгнем от Браила отново?” В цялата страна журналистите посвещават различни инициативи на годишнината.

Вчера, на 16 юни, в София в катедралния храм „Св. Неделя” в София бе извършен молебен за българската журналистика. Под сводовете на катедралния храм се събраха журналисти от всички възрасти, за да се помолят и да станат съпричастни към духовното тържество.

Преди 120 години тук, в този храм, за първи път е бил отслужен молебен по повод 50 години от началото на българската журналистика. И именно тогава всички журналисти, заедно с държавната власт и главата на Българската православна църква, отправят молитви към Бога. След молебена се е състояло грандиозно литийно шествие. В храма тогава се събират Иван Вазов, Алеко Константинов, Стоян Заимов, Михалаки Георгиев, проф. Шишманов, П. Р. Славейков и още 170 представители на българския духовен елит. Денят е обявен за национален празник от главата на Българската православна църква екзарх Йосиф І и от министър-председателя Константин Стоилов. В цялата страна имало невероятни празници и навсякъде са отслужени молебени. През 1894 г. след този молебен стават знаменателни неща: Иван Вазов издава „Под игото”, Алеко Константинов – „Бай Ганьо”, и много странно – правителството на Константин Стоилов пуска златни български лева и българите започват да получават заплатите си в злато, припомни Любомир Пеевски, член на УС на СБЖ и известен български публицист.

Днес, 17.06., в Музея на съобщенията, главният изпълнителен директор на „Български поши” ЕАД Валентин Петков пусна в употреба издание на тема „170 години българска журналистика”. Изданието включва една пощенска марка и специален пощенски печат.

Номиналната стойност на пощенската марка е 0.65 стотинки и е в тираж 11 000 броя. Автор на проектите е художника проф. Тодор Варджиев. Както навремето нашите революционери са се клели върху Евангелието с револвер и кама, авторът преплита три елемента – пачето перо, писалката и микрофона и те образуват буквата „ж” – инициала на журналистиката. Подредени върху първите печатни издания „Любословие” и „Български орел”, както и българският трикольор, те символизират клетвата като морален закон за журналиста да отразява свободно и независимо правдата.

Утре, на 18 юни, ще се състои Журналистическият събор, а на 19 юни се открива фотоизложба в Народното събрание. За достойно заплащане на журналистическия труд

Днес УС на Съюза на българските журналисти разпространи декларация: „За достойно заплащане на журналистическия труд! Да спрем деградацията на журналистическата професия!” В текста се подчертава, че България отделя в пъти по-малко средства за издръжка на обществените медии в сравнение с другите страни от ЕС. А тези медии имат ключова роля в обществената среда и следва да бъдат носители на най-добрите медийни практики.

Съюзът на българските журналисти смята, че най-доброто решаване на този проблем е приемане от Народното събрание на Закон за защита на професионалната журналистика и журналистическия труд. СБЖ поема инициативата да изготви проект за такъв закон, воден от разбирането, че това е начин да се защити авторитета и престижа на професията ЖУРНАЛИСТ, да се гарантира наличието на демократична, обективна медийна среда, от каквато България има крещяща нужда, ако иска да бъде наистина европейска страна.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730