България Север, Общество

Първият национален фестивал “Габровска Рощилиада” вдигна на крак Габрово

          незабравка  Много слънце, много дъжд и много настроение съпътстваха първия Национален фестивал „Габровска Рощилиада”, който се проведе на територията на Приключенски парк „Незабравка”. Фестивалът се реализира от Фондация „Заедно за демокрация и партньорство” в рамките на проект „Габровска Рощилиада – сръбско-българските културни пространства на постиндустриалните Манчестър-градове”  с финансовата подкрепа на Програма „Култура” за 2014 г. на Община Габрово и логистичната подкрепа на Община Лесковац.

            Тържествено фестивалът беше открит с изпълненията на Габровския оркестър под диригентството на маестро Николай Венков.

            нез 3 Начало на деловата част на събитието дадоха двете работни срещи между културните и образователните институти на Лесковац и Габрово с откриването на изложбата на Народен музей – Лесковац „Хората на Лесковац през годините”.  26 постера показват живота на лесковчани в миналото – градската среда, занаятите, модата и забавленията, народните обичаи на Цветница, посещенията на сръбските крале в града в началото на 20 век и други сфери на обществения живот. Изложбата ще бъде експонирана за по-продължителен период в Регионален исторически музей – Габрово до няколко дни, за да могат повече жители и гости на града да я видят.

На срещата на образователните институти присъстваха представителите на Трговинско – угостотељска школа – Лесковац и Професионална гимназия по туризъм – Габрово. След срещата сръбските гости посетиха габровското училище по покана на директора г-н Радослав Стоянов, за да се запознаят с работната среда и учебните програми. ПГТ „Пенчо Семов” определено има какво да покаже и сподели, тъй като възпитаниците на гимназията бяха официално ангажирани за подготовката на коктейла на президента по време на тържествата на Шипка, което само по себе си е признание за техния професионализъм. Не останаха по-назад и сръбските гости, които в съботната фестивална вечер проведоха майсторски клас „Кулинарната магия на сръбската кухня”, в рамките на който приготвиха сръбски специалитети на скара по оригинални рецепти.

           нез 2 В работната среща на културните институти от габровска страна  взеха участие директорите на Регионален исторически музей Габрово, АЕК „Етър”, Национален музей на образованието, музей „Дом на хумора и сатирата”, Художествена галерия „Христо Цокев”, инж. Нела Рачевиц, зам.-кмет на Община Габрово, а от сръбска –   Народни музеj – Лесковац, Туристичка организация – Лесковац, Aгенциjа за локални економски развоj – Лесковац.

            Приветствие от сцената към участниците и гостите отправиха организаторът на фестивала Иван Лесев, зам.-кметът на Община Габрово г-жа Нела Рачевиц, областният управител  Николай Григоров, директорът на Народен музей Лесковац – Владимир Джорджевич.

Специална подкрепа към фестивала „Габровска Рощилиада” заяви лично кметът на Община Лесковац – д-р Горан Цветанович, който пристигна специално за събитието, а в събота се срещна с кмета на Габрово г-жа Таня Христова, на която беше постигнато принципна договореност за бъдещо развитие на партньорските взаимоотношения. В неделя делегацията на сръбските институции осъществи работна среща със зам.-кмет инж. Нела Рачевиц за конкретизиране на бъдещите съвместни инициативи.

            По време на престоя им програмата на сръбските гости включваше посещения на габровските музеи, както и участие в тържествата на връх Шипка.

Във вихъра на музикалната част от фестивалната програма сърцата на публиката бяха пленени от изпълненията на младежите и децата от фолклорен ансамбъл „Лебане” – разнообразни и пъстри костюми, великолепна и с много закачки хореография, невероятен артистизъм на изпълнителите. Симпатиите на всички спечели най-малкият член на състава – 10-годишният гайдар, който не отстъпи по майсторство на  по-големите. Сцената се оказа малка за вдъхновението на танцовия състав и се наложи изпълнителите да играят на пространството пред нея.

         нез 1   Много енергия, себераздаване и сърцатост излъчваше  по време на концертите си Миодраг Петрониевич – изпълнител с богат репертоар и победител в конкурса „Шливик” на Радио-Телевизия Сърбия. По настояване на публиката в съботната вечер неговите изпълнения продължиха до 3 часа призори.

От българска страна участие в музикалната програма взеха младият талант Александър Колев и дует „Милушеви” от Пловдив, младежки духов оркестър „Сандански”, дует „Универсал” от Кюстендил и оркестър „Плам” от Русе. Всички участници във фестивала получиха грамоти.

        Не е възможно да се предаде с думи атмосферата и настроението на фестивала, на който пяха и танцуваха българи и сърби – заедно, от душа и сърце, волно, всеотдайно, по съседски гостоприемно, по балкански емоционално.