България Север

Пушка на габровски кмет – културна ценност на месеца

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Културна ценност на месец април в Регионалния исторически музей – Габрово е пушка “Мартини”, ОБР. 1871 г., притежание на Георги Бочаров – занаятчия, поборник, опълченец и кмет на Габрово. Представители на системата „Хенри-Мартини“, образците 1870 и 1871 г. са английски патент, конструирани от бостънския инженер Хенри Пибоди и произведени в САЩ. Те са усъвършенстван вариант на обр. 1862 г. и са първата английска пушка, създадена за метални патрони. Отличават се с добра скорострелност.

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Пушката „Мартини“ е най-масовото ръчно огнестрелно оръжие в турската армия, което е на въоръжение по време на Руско-турската освободителна война и след това. Върху ложата на Бочаровата пушка е издълбан текст „1876 г. Г. Б.“, а на механизма – фабричен надпис „Peabody&martini”.

При подготовката на Априлското въстание този образец е внасян предимно от румънския пазар. Георги Бочаров е роден в Габрово около 1855 г. в семейството на свещеник Димитър Йовчев Бочаров. Завършва Габровското училище, а от 1873 г. до лятото на 1875 г. е в Прага, за да специализира бояджийство. След завръщането си в Габрово Бочаров работи като майстор-бояджия. Той е сред габровските младежи, възобновили комитетско дело на създадения от Апостола през втората половина на 1870 г. частен революционен комитет в Габрово.

снимка: РИМ - Габрово

снимка: РИМ – Габрово

Включва се в Априлското въстание като подвойвода и писар на Дюстабановата чета. Събитията от април-май 1876 г. описва в Дневник, който се съхрнява в РИМ – Габрово. Участва като доброволец в Руско-турската освободителна война в състава на конната сотня.

След Освобождението заема административни длъжности в Севлиево, Елена, Тетевен, Карлово, Нова Загора и Враца. Бочаров е сред водещите фигури в управлението на Габрово – два мандата е издигнат за кмет от януари до март 1899 г. и от юни с. г. до октомври 1902 г. Умира на 15 януари 1903 г., но оставя в наследство богат архив (документи, снимки, вещи).

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730