България Север

Измененията в Конституцията не гарантират независимостта на съда

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

По-голямата част от съдиите в Габровски съдебен окръг считат, че обществените отношения и държавата така са се развили към настоящия етап, че налице е необходимост от реална съдебна реформа. Гласуваните от българските народни представители на трето четене изменения в Конституцията не гарантират независимостта на съда.

С тези думи съдии от област Габрово изразиха своята съпричастност към идеята на Управителния съвет на Съюза на съдиите и подкрепиха протеста срещу промените в Конституцията, приети от Парламента.

Днес в Съдебната палата в Габрово се състоя среща – дискусия, насочена към практическата значимост на законодателните промени. Към инициативата се присъединиха 80% от съдиите в Габровския окръжен съд, 100% от съдиите в Севлиевския районен съд и по 50% от съдиите в районните съдилища в Габрово и Дряново.

Колегията категорично се обяви за реална реформа в съдебната система. Съдиите споделиха, че има техни колеги, които не присъстват на събитието, тъй като се страхуват от това лицата им да бъдат показани, а позициите им да бъдат публично обявени.

„Не само вие като граждани, но и ние като съдии искаме да реформираме съдебната система“, заяви Благовеста Костова, съдия от Окръжен съд – Габрово.

Инициативата бе подкрепена и от адвокатската колегия в региона.

Съдии от съдилищата в област Габрово заседават с поставени върху своите тоги знак на справедливостта, както и адвокатите, стана ясно още по време на дискусията.

Според съдиите основният проблем за независимостта на съда идва от квотното разпределение в състава на Висшия съдебен съвет и изоставането ни в международните стандарти в това отношение.

„Този орган Висш съдебен съвет (ВСС) и функциите му са изключително важни за нас. Членовете на ВСС решават кой юрист да стане магистрат, как да израсне кариерно и кои да бъдат ръководителите в съдебната система. За това е важно там в този орган да имаме превес на съдии, избрани от съдии. И в предишния ВСС бяхме малцинство, и сега както е гласувано изменението в Конституцията сме малцинство.“

Участниците в дебата се обединиха около това, че инициативата не е насочена към противопоставяне с прокурорите, а независимостта на съда не следва да се случва за сметка на прокуратурата и обратното.

Съдиите изразиха съмнение, че едва ли някога България ще стигне стандартите на някои европейски страни, в които Министърът на правосъдието е и Главен прокурор.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730