България Север

8 юни – Световен ден на океаните

На 8 юни 1992 г. по време на срещата на високо равнище по проблемите на Земята в Рио де Жанейро е взето решение датата да бъде обявена за Световен ден на океаните. Името „океан“ е от гръцки произход – Ōkeanos, Океан – бог на морето в древногръцката митология. Около 71 % от повърхността на планетата ни е заета от т.нар. Световен океан. Повече от половината от тази площ е с дълбочина над 3 000 м.

В океаните живеят около 230 000 познати животински вида, но учените смятат, че техният брой може да е десет пъти по-голям.

Океанските течения оказват голямо въздействие върху климата на Земята. Те пренасят топлинна енергия от тропиците до полярните региони, както и прехвърлят топъл или студен въздух и носят валежите в крайбрежните райони, където ветровете могат да ги пренесат във вътрешността. От Световния океан зависи животът ни на Земята. Замърсяването му води до общото затопляне на планетата.

Водата в Световния океан поема голяма част от топлината на Слънцето и отдавайки я, океаните оказват голямо смекчаващо въздействие върху климата на Земята. Континентите и големите архипелази разделят Световния океан на 5 големи части.

Материалът 8 юни – Световен ден на океаните е публикуван за пръв път на Новини от Плевен – „BG Север“.