България Север

Гражданите контролират властта и институциите чрез медиите

Гражданите трябва да знаят, че чрез медиите могат да контролират всяка власт и институция. Липсата на медии разбива обществото. Това коментира кандидатът за кмет на Габрово от Коалиция „БСП за България, АБВ“ Ивелин Николов по време на организираната от него дискусия „Демокрация, медии, журналисти. Свобода и отговорност. Европа, България, Габрово“.

Във форума, провел се на 11 октомври в Ритуалната зала на Общината, участваха Иво Христов, журналист и член на Европейския парламент, народните представители и журналисти Александър Симов и Милко Недялков, Маргарита Стоянова – журналист и кандидат за общински съветник в Габрово, представители на медиите и граждани. В дискусията за свободата на словото и медиите се включиха още кметът на Габрово от 1995 г. до 1999г. Николай Дачев, първият главен редактор на вестник „Габрово Днес” Никола Николов и много други.

снимка: Местна коалиция „БСП за България“

По думите на Ивелин Николов състоянието на медиите в Габрово е незадоволително. Няма обществени медии. Националните медии, с изключение на БТА и БНР, нямат кореспонденти, а гражданите се информират от слухове или социалните мрежи, където информацията е непроверена.

„Като журналист винаги съм се притеснявал, че това, което стига до хората, може да не е вярно. Може да формира фалшиви нагласи. Журналистът има право да има свой коментар и задължение да има своя позиция. Но когато предоставя информация, тя трябва да е истинската и да има критерий коя информация е вярна и коя не“, заяви Ивелин Николов.

Според Иво Христов все повече хора се страхуват да заявяват свободно, че са причастни към опозицията, защото у нас все повече „опозиция“ се приравнява към „конспирация“. Той счита, че това е много характерно за една настъпваща диктатура – ако мислиш различно, значи нещо кроиш, правиш нещо нередно, а скоро и законът те погва.

снимка: Местна коалиция „БСП за България“

„Върнахме се в атмосферата от преди 1989 г.“, смята евродепутатът, според когото преди въпроса за свободата на медиите, трябва да се попита има ли медии, тъй като в повечето градове те са сведени до няколко и едва оцеляват. Той направи паралел от зората на демокрацията у нас, когато имаше изобилие от вестници, телевизии и радиа, и стигна до наши дни, в които медиите са в ръцете на различни олигарси, а над журналистиката е упражняван административен и политически натиск.

По думите му да говориш днес свободно е все по-трудно, а в медиите няма авторитети, защото мненията на професионалния журналист са нивелирани с тези на обикновения медиен трол. „Това, което говори един академик, тежи толкова, колкото казаното от един абдал. Всичко това удавя истината, която не се различава от постистината. Това е удар по журналистиката“, добави евродепутатът.

Според Александър Симов сюжетът в БНР показва ясно, че в България проблемът със свободата на словото става все по-драматичен. „Всеки, занимаващ се с журналистика, вижда как теренът на свободната такава се стеснява все повече. Журналистическата общност е унищожена. Властовият език е станал тотален.“ Темата не подмина и Милко Недялков, заявил, че при случая с БНР властта е предложила елегантната схема на бухалка. Гласът на Габрово в радиоефира, журналистът Маргарита Стоянов подчерта ролята на медиите, чрез които обществото упражнява контрол над институциите и говори за важността на обществените медии.

По време на дискусията бяха споделени възгледи, според които в наши дни няма свобода на мнението, журналистиката у нас е зависима, деградирала и капитулирала. Истината се извращава, а провинциалния журналист е прегазен. В края на дебатите всички се обединиха около убеждението, че трябва да продължим да мислим свободно за по-доброто бъдеще на България.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на Местна коалиция „БСП за България“ (БСП за България, АБВ). Местни избори 2019. Купуването и продаването на гласове е престъпление*

Материалът Гражданите контролират властта и институциите чрез медиите е публикуван за пръв път на Gabrovo News.